Tlačová správa Slovenskej Ligy proti epilepsii pri príležitosti Purple Day

Tlačová správa Slovenskej Ligy proti epilepsii pri príležitosti Purple Day

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Purple Day, 26 marec, je deň venovaný pripomenutiu a informovanosti o epilepsii. Medzinárodná iniciatíva, ktorá vznikla v Kanade, sa snaží šíriť povedomie o epilepsii, búrať spoločenskú stigmu, ktorá je dôsledkom nedostatku informácií a vyzýva sympatizantov k oblečeniu sa do fialovej farby v tento deň.

Na Slovensku sme sa tohto roku rozhodli pridať k viac ako 85 krajinám na celom svete  pripomínajúcim si Purple Day.  Pre tých ktorý históriu Purple Day nepoznajú do podrobností, pripomíname, že  pri zrode stálo 9 ročné dievčatko Cassidy Megan. Prečo fialová farba? Fialová je spojená s levanduľou, ktorá je uznávaná ako medzinárodný kvet symbolizujúci epilepsiu. O kvete sa hovorí, že predstavuje izoláciu a osamelosť, často spájanú s epilepsiou.
Epilepsia je porucha centrálneho nervového systému, konkrétne mozgu. Je charakterizovaná opakovaním sa epileptických záchvatov. Pre diagnózu je potrebná prítomnosť aspoň dvoch nevyprovokovaných (alebo reflexných) záchvatov alebo jedného nevyprovokovaného záchvatu u pacienta s vysokou pravdepodobnosťou, že sa bude záchvat opakovať.  
Mozog sa skladá z miliárd nervových buniek alebo neurónov, ktoré komunikujú prostredníctvom elektrických a chemických signálov. Keď dôjde k náhlemu nadmernému elektrickému výboju, ktorý naruší normálnu činnosť nervových buniek, môže dôjsť k epileptickému záchvatu.
Záchvaty spôsobujú zmenu funkcie nervového systému alebo správania. Záchvat môže mať mnoho rôznych foriem vrátane prázdneho pohľadu, svalových kŕčov, nekontrolovaných pohybov, zmeneného vedomia, alebo zvláštnych pocitov. Lokalizácia neurónov, ktoré záchvat spúšťajú rozhoduje o jeho klinickej podobe.  Záchvaty sa môžu vyskytnúť zriedkavo alebo toľkokrát za deň. Ak je stav úspešne liečený liekmi, osoba môže byť bez záchvatov.
Epilepsia je jednou z najčastejších chronických neurologických porúch. Približne jedno percento bežnej populácie má epilepsiu (na Slovensku približne 50 000 ľudí). Epilepsia sa môže vyskytovať v akomkoľvek veku, hoci jej začiatok je najčastejšie v detstve alebo v neskorších rokoch života. Ojedinele sa stáva, že niektoré záchvaty v detskom veku v dospelosti úplne vymiznú. U starších ľudí je zvýšený výskyt v dôsledku mozgových príhod a starnutia mozgu.
Protizáchvatové lieky dokážu úplne potlačiť epileptické záchvaty u 70 % ľudí s epilepsiou. U jednej tretiny aj napriek adekvátnej liečbe nie je možné epileptické záchvaty eliminovať úplne. Pre týchto ľudí po detailnom vyšetrení existujú iné možnosti liečby vrátane chirurgického zákroku, ketogénnej diéty, alebo prostredníctvom nervovej stimulácie.
V súvislosti s krízou na Ukrajine sú ohrozené tisícky ľudí s epilepsiou náhlym nedostatkom protizáchvatových liekov. Pacienti, ktorí opustili krajinu majú zabezpečené lieky a starostlivosť vo všetkých susediacich krajinách, prostredníctvom medzinárodných koridorov je liekmi zásobované ukrajinské územie. Slovenská liga proti epilepsii monitoruje situáciu na Slovensku, zúčastňuje sa rokovaní Pohotovostnej pracovnej skupiny Medzinárodnej ligy proti epilepsii v snahe znížiť dopad vojnového konfliktu na pacientov s epilepsiou. https://www.ilae.org/about-ilae/committees-task-forces-and-advisory-commissions/emergency-response-ukraine-task-force

Slovenská Liga proti epilepsii v zastúpení:
doc. MUDr. V. Donáth, CSc., past-president, II. neurologická klinika SZU a FNsP     F.D.Roosevelta, Banská Bystrica, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
doc. MUDr. E. Feketeová, PhD., president, Neurologická klinika UPJŠ LF a UN LP Košice, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
doc. MUDr. M. Kolníková, PhD., vice-president, Klinika detskej neurológie LF UK a NUDCH, Bratislava,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Kontakt

II. neurologická klinika SZU FNsP F.D.Roosevelta

Nám. Ľ. Svobody 1

975 17 Banská Bystrica

Slovenská Republika

tel./fax.: +421 48 41 30397 

Search